کتاب فرشتگان و شیاطین

اثر دن براون از انتشارات کتابسرای تندیس - مترجم: حسین شهرابی-داستان معمایی

استادِ نمادشناسِ دانشگاه هاروارد، رابرت لنگدان، را به مرکزی پژوهشی در سوییس فرامی‌خوانند تا از نمادی رازآلود رمزگشایی کند... نمادی که بر روی سینه‌ی فیزیکدانی مقتول داغ زده شده. اما لنگدان متوجه می‌شود اتفاقی باورنکردنی رخ داده: ظهورِ دوباره‌ی انجمنی کهن و سرّی... انجمنی که قرن‌ها خود را در سایه‌های تاریخ پنهان کرده بود و منتظرِ فرصتی بود تا از بزرگ‌ترین دشمنش انتقام بگیرد: مسیحیت؛
لنگدان ناخواسته به درون ماجرایی پیچیده کشیده می‌شود... او باید مسیری چهارصدساله را مثلِ نقشه‌ی گنج دنبال کند و نمادهایی باستانی را بیابد و کشفِ رمز کند و خود را به کُنامِ فراموش‌شده‌ی آن اخوّتِ خطرناک برساند؛ اما برای چنین کاری از گورهای لاک‌ومهرشده و دخمه‌های خطرناک و کلیساهای متروک سر درمی‌آورد و حتا گذرش به سرّی‌ترین کتابخانه‌ی جهان می‌افتد. پاپ‌ها و حشّاشین و دانشمندان و هنرمندان و حتا شاعران شخصیت‌های این کتاب هستند؛


خرید کتاب فرشتگان و شیاطین
جستجوی کتاب فرشتگان و شیاطین در گودریدز

معرفی کتاب فرشتگان و شیاطین از نگاه کاربران
اولین کتابی بود که از دن براون می‌خوندم. همیشه نسبت به این بشر گارد داشتم اون هم به خاطر این بود که شنیده بودم توی کتاب‌هاش خیلی به علامت‌های گروه های سری و مخفی و اینا بها میده. خب درست فکر می‌کردم. این کتاب یک کتاب سراسر نماده که در هر جا هم نویسنده در موردشون توضیح میده. البته اینکه توضیحات ضمنی نویسنده در مورد تاریخ ایتالیا و واتیکان و کلیسا و الی آخر چقدر صحت داره از چالش‌هایی هست که ذهن منو درگیر خودش کرده و شاید یه زمانی که وقت بیشتری داشتم برم دنبالش.

از نظر معمایی کتاب بدی نیست. البته تا حدود صفحات صد، کتاب تقریبا کند پیش میره و حوادث پیوستگی ندارن ولی از اون جا به بعد هیجان چاشنی کار میشه و تقریبا پای کتاب میخکوب میشی. البته به نظرم اون اصل غافلگیری رو نتونسته خوب در بیاره چون من به شخصه از دو سوم کتاب به بعد تونستم حدس بزنم ماجراها زیر سر کیه. در هر صورت به عنوان یک اثر معمایی جنایی متوسط طبقه بندیش می‌کنم.

اما این کتاب از یک نظر دیگه بهم حس خوبی نمی‌داد. به نظرم نویسنده با قصد و غرض در مورد جبهه‌های داخل کتاب نوشته. مثلا مشکلی که واتیکان و کلیسا در قرون وسطی با گالیله و جریان علم داشت رو به مشکل علم با مذهب و ناسازگاری اون تا همین الان ربط میده و تا لحظات اخر کتاب اصرار شدید داره که این دو تا به شدت با هم در تناقضن. حتی کشف ضد ماده که مثلا نشانگر وحدت علم و مذهب هست رو در اخر کتاب از طرف یکی از واتیکانی‌ها به شدت می‌کوبه. کلا رفتار فرضی کلیسای کاتولیک با علم رو به نظرم نمی‌شه به کل مذاهب دنیا تعمیم داد.

از طرف دیگه واقعا نمیدونم چه پدرکشتگی با مسلمون‌ها داشته این نویسنده. در حالی که کتاب درگیری دانشمندان اشراقی با واتیکان رو روایت می‌کنه، قاتل اجیر شده اشراقی ها مسلمان و عرب معرفی می‌شه. در حالی که رفتار‌ها و اعمالش به اسلام نمی خوره ولی نویسنده به مخاطب می قبولاند که اره این داره طبق دینش پیش میره و امشب خدای خود را در آسمان زیارت می‌کنه. اینجور برداشت‌های یک طرفه نه تنها از اسلام، بلکه از هر تفکر و مذهب و مسلک دیگه‌ای به نظرم نفرت بر انگیزه. حالا اگه ادم تفکر خودش رو برای خودش نگه داره یا بگه این تفکر منه، مورد نداره اما اینکه بخواد در لفافه این مسائل رو در ناخودآگاه خواننده بذاره خیلی خیلی حرص درآره.

در مورد این نماد‌های فراماسونی و ایلومیناتی و اینکه اینا همه دنیا رو گرفتن و هممون تحت سلطه اوناییم انقدر هر روز همه جا میبینم و می‌شنوم که فکر کردن در مورد این موضوعات برام عذاب آوره و اصلا دوست ندارم به اینجور مسائل، هرچند اگه واقعی باشن، اهمیت بدم.

با این همه احتمالا این اخرین کتابی نیست که از دن براون خواهم خوند.

+ فصل های کوتاه کتاب یکی از ویژگی‌های بسیار مثبت و دوست داشتنی‌اش بود

مشاهده لینک اصلی
در حال حاضر دن براون تنها نویسنده ای که منو ب وجد میاره، کتاب ترکیب جالبی از علم، مذهب و تاریخ بود! مهمترین ویژگی داستان غیرقابل پیش بینی بودن اون ب معنی واقعی کلمه است! درست اون جایی ک تو تا ته داستانو حدس میزنی همه چی عوض میشه و .... دلم میخاس ی عالمه از جمله ها قشنگشو بنویسم اما ب دلیل درس و مشق بسیار از این حرکت معذوریم؟!؟!؟!؟
بعدن نوشت: شاید خوندن این کتاب در بیوتکی دن من موثر بوده باشه

مشاهده لینک اصلی
کتاب های مرتبط با - کتاب فرشتگان و شیاطین


 کتاب زندگی دوم
 کتاب موج سواری
 کتاب ماجراهای پارکر پاین
 کتاب دره وحشت
 کتاب موکل خطرناک
 کتاب چرا از اوانس نپرسیدند